DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

REDUKCE  VÁHY

Hubnutí
                        HUBNUTÍ
 

    U člověku s nadměrnou váhou je taková skutečnost, že kromě málo přitažlivého vzhledu, pocitu společenské izolace a snížené fyzické aktivity, je s tímto stavem spojena řada chronických nemocí.

Mezi onemocnění, která byla dána do souvislosti s nadváhou, patří vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuku v krvi, cukrovka 2. typu, kornatění srdečních cév, infarkt, nemoci  žlučníku, artritida, dýchací problémy, spánkové apnoe, poruchy děložní výstelky, rakovina prsu, střev, či prostaty.  

Prvním krokem k dosažení dobrého zdraví je dostat pod kontrolu hmotnost
Nové studie potvrzují, že počet případů obezity roste, což s sebou nese vyšší riziko diabetu a nižší délku života.
 

Zdravotnictví utrácí celosvětově více na nárůstu obézní populace než na kouření a nemocích z povolání.

Musíme převzít odpovědnost za své zdraví, zlepšit stravu a životní styl – ušetříme peníze nejenom společnosti, ale i sobě.

 
Nadváha spojována s předčasnými úmrtími
    V lednu 2003 otiskl Journal of the American Medical Association (Věstník Americké lékařské  asociace) studii, která zjistila, že obezita zkracuje délku života.
Vědci porovnávali Index tělesné hmoty (BMI)  s dlouhověkostí  a zjistili vztah mezi předčasnými úmrtími a BMI.
Například - dvacetiletý člověk, měřící 177 cm a vážící 130 kg, jehož BMI je vyšší než 40, dle odhadů přijde v důsledku obezity o 13 let života.
 

Viscerální tuk

    Viscerální tuk je uložen mezi orgány v dutině břišní a je považován za rizikový faktor vzniku srdečního onemocnění, diabetu, rakoviny, ale i poruch mozkové činnosti. Čím více přibývá tuku v oblasti břicha, tím se zmenšuje kapacita mozku (zmenšuje se tzv. hipokampus). Tuk okolo trupu na rozdíl od tuku na hýždích a stehnech vylučuje chemické látky a hormony, které ovlivňují zdraví, včetně schopnosti pamatovat si.

Nebezpečný obvod pasu

Pohlaví

Zdravé míry

Nezdravé míry

Velmi nezdravé míry

Muži

do 96 cm

96–102 cm

nad 102 cm

Ženy

do 81 cm

 81–89  cm

 nad 89 cm

      Podle jedné vědecké studie, která sledovala po dobu 30 let zdravotní stav více než 6 000 dospělých, ti, co měli ve středním věku největší obvod pasu, měli o 65 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich za 30 let vyvine demence, oproti těm, co měli útlý pas.

 
      Výhodou u tohoto tuku ale je, že se ho lze snáze zbavit, než tukových polštářů na dalších problémových místech (boky, stehna a hýždě). Stačí trochu pohybu (třikrát týdně 50 minut jakéhokoliv pohybu). Výborné je v tomto směru i posilování svalů – silový trénink zrychluje metabolismus tím, že podporuje růst svalové hmoty, což znamená, že tělo je nuceno spalovat více kalorií – více svalů tak zrychluje při kardio tréninku i spalování více tuků a kalorií.
 
 
 Rozuměj svému tělu
      Kolik proteinů a kalorií denně potřebujeme, abychom hubli, regulovali hlad a cítili se skvěle?
Každý máme jiné dispozice, jiný životní styl, jiné stravovací návyky.
 
      Redukce váhy musí být pozvolná a nesmí nám přinášet pocit omezování. Jedině tak se vyvarujeme jo-jo efektu.
 
 
Nejlepší způsob, jak se zbavit přebytečných kilogramů:
 
      Už se nemusíte déle trápit. Toužíte po zhubnutí a tentokrát chcete, aby to opravdu vyšlo?
      Náš koncept je založený na výživě organismu zevnitř.
Žádný program pro regulaci váhy nebo pro zlepšení životního stylu nemůže účinkovat dlouhodobě, pokud organismus nezískává veškeré potřebné živiny z přirozených potravinových zdrojů nebo prostřednictvím na trhu dostupných potravinových doplňků.
    Organismus je každý den vystaven mnoha nátlakům.     
Pospícháme, jsme hladoví, unavení, ve stresu. Stravujeme se v rychlých občerstveních, konzumujeme sladkosti a různé nezdravé přesnídávky, užíváme léky proti nejrůznějším bolestem, nespavosti a celkové únavě.
    Není divu, že mnoho z nás trpí nadváhou.
V posledních letech byla nadváha popsána jako jedna z hlavních příčin mnoha běžných onemocnění. Stala se vážným zdravotním problémem, který bychom neměli přehlížet nebo podceňovat.
    Vnitřní výživa organismu pomáhá růstu, obnově a omlazení buněk a tento princip je základem optimálního stravování.           
    
 
Základní postupy pro hubnutí:
    Změnou stravování s trochou pohybových aktivit můžeme nejen odstranit přebytečné kilogramy, ale i upravit stravovací návyky, aniž by došlo k ovlivnění naši fyzické a psychické kondice.          
    Jsou to jednoduché postupy nabízející výběr na trhu běžně dostupných produktů s jejichž pomocí ve spojení se správným životním stylem mohou organismu pomoci zvýšit přirozenou schopnost spalování tuků.         
  
poznámka:
          Výsledky mohou být různé, neboť hubnutí - redukce váhy závisí na stravovacích zvycích, metabolismu, váze a životním stylu každé osoby.
     

Hubnutí:

     Na hubnutí a dietách si mnohé firmy vytvořili výhodný obchod. Podle lékařů a dietologů přitom k hubnutí, nebo udržení optimální váhy stačí jen několik změn v našem životním stylu.    

     Jednostranně zaměřené diety, rozmanité pilulky na hubnutí, hladovky… to vše nám může narušit metabolismus a hubnutí bude ještě obtížnější.

     Změny v životním stylu zavádíme postupně (i v rámci rodiny), ale trvale. Ideálně bychom si měli osvojit takové  stravování a pohybové aktivity, které nám budou vyhovovat natolik, že ani nebudeme mít potřebu se k předešlým nevhodným návykům vracet.

    

      Hubnout by se mělo zhruba 1/2 kg týdně. Rychleji to lékaři nedoporučují, mimo jiné proto, že to obnáší tvrdá dietní omezení, která se nedají dodržovat věčně, a pak hrozí jo-jo efekt neboli návrat kilogramů zpět.           

      Úspěšně zhubnout může spíše člověk, který má sám sebe rád, než ten, který si vyčítá každé snědené sousto a přitom si ho neumí odepřít. Není nutné za každou cenu počítat každé snědené deko.

    

      Dobrá dieta musí našemu tělu prospět, ne ho oslabit. Hladovění tělo oslabuje, a proto dělá z hubnutí utrpení - pak všechno spíše vzdáme.

      Důležité je nejíst 2 - 3 hodiny před spaním. Večeře by měla být lehká a spíše obsahovat bílkoviny než sacharidy.

      Většina rostlinných tuků a tmavého celozrnného pečiva má stejnou energetickou hodnotu jako živočišné a světlé pečivo. Oblíbené džusy  jsou velmi kalorické, proto si je ředíme. Dbáme, aby energetický příjem byl menší než výdej.

      Hlad je přítel obezity! Musíme jíst a to častěji a menší dávky.

      Pohyb nám pomáhá při hubnutí. Zvyšuje výdej energie. Tuky se začnou spalovat až po půlhodině intenzivního cvičení! Čím více máme svalové hmoty, tím lépe a rychleji se tuky spalují. Nevhodné cvičení nebo přílišné zatížení některých částí těla poškozuje kloubní systém, kosterní systém, způsobuje křeče a způsobuje fyzické vyčerpání. Kondici je třeba zvyšovat postupně a rovnoměrně.

Důležité je radikálně změnit přístup ke stravování a pohybu:

  1. Jíst pravidelně v menších dávkách, nejlépe je rozdělit si celkový denní příjem do pěti jídel. Takto organizmus dostává pravidelně novou zásobu energie a nemá proto potřebu konzumovat nezdravé potraviny a sladkosti.
  2. Vhodnými přenísdávkami jsou: ovoce, zelenina, ořechy a semena nebo nízkotučný jogurt.
  3. Energetický příjem by neměl být vyšší než výdej, důležitý je pravidelný pohyb.
  4. Tuky by měly tvořit méně než 30 % denního energetického příjmu.
  5. Výrazně omezovat v jídelníčku tuky živočišného původu (sádlo, máslo, ale i uzeniny).
  6. Zelenina a ovoce by měly být součástí každého jídla. Doporučená dávka zeleniny je 400 g, ovoce 200 g denně.
  7. Dávat přednost tmavému celozrnnému pečivu, vybírat si mléčné a zakysané výrobky se sníženým obsahem tuku.
  8. Preferovat bílá libová masa (drůbež, ryby…) před červenými (vepřové, hovězí, vnitřnosti…).
  9. Nebát se vyzkoušet nové nízkotučné varianty tradičních potravin.
  10. Omezovat tradiční sladkosti a slané pochutiny, nahradit je energeticky vhodnějšími variantami (sušené ovoce, mussli, sušenky s vlákninou bez náplně, oříšky…).
  11. Denně je důležité vypít dva až tři litry tekutin, voda, ovocné čaje, minerálky, nealkoholické nápoje pokud možno neslazené, ředěné džusy.
  12. Omezit pití alkoholu a kouření cigaret.
  13. Pěstovat zdravé stravovací návyky u celé rodiny a především u dětí.
 

Rady pro snazší hubnutí:

  • Vypijme každý den 1,5 – 2 litry vody. Takové množství je nezbytné pro dobrou hydrataci organizmu a k tomu, aby se organizmus dobře zbavoval odpadních látek.  
  • Respektujme rytmus 3 jídel denně, případně je doplňme jednou nebo dvěma svačinami. Vyhraďme si na každé z těchto jídel alespoň 20' v klidném prostředí.
  • Omezme jednoduché cukry, tuky, alkohol a cigarety.
  • Užívejme pravidelně na trhu dostupné multivitamínové doplňky stravy. Pomohou nám v boji proti poklesu energie, který je v období redukce váhy častý.
  • Každý den se alespoň 30' věnujme nějaké fyzické aktivitě: rychlá chůze, jízda na kole, plávání, dlouhé výlety, práce na zahrádce …
  • Váhu si nejlépe uhlídáme, pokud se budeme vážit a měřit (1 x za týden).
 
Rady pro udržení váhy:

       Je to přirozená metoda regulace hmotnosti a spočívá v tom, že se zaměříme na udržení stávající váhy, a až posléze někdy později přejdeme na redukci váhy (hubnutí).

       Tato metoda opravdu funguje. Vysvětlení je už v psychologickém efektu. Je jednodušší držet se zdravých návyků a nepřibrat, než se držet drastických způsobů hubnutí, které vesměs stejně nemají dlouhodobé pozitivní výsledky.

     Existuje řada jednoduchých triků, s jejichž znalostí si můžeme váhu opravdu udržet.
Nabízíme několik nejúčinnějších tipů z oblasti psychologie, životního stylu i stravovacích návyků.  
Všechny mají tu výhodu, že po nás nevyžadují radikální změnu životního stylu, přitom jejich efekt je téměř okamžitý:

AKUPRESURA

     Správné body, k potlačení touhy po mlsání, najdeme mezi nosem a horním rtem, na ušním lalůčku a na malíčku v ohybu mezi 1. a 2. článkem. Stačí, když jeden z těchto bodů třikrát krátce zmáčkneme.

KÁVA

     Odborné studie uvádějí, že v malých množstvích, tj. 3 - 4 šálky kávy denně vůbec neuškodí, naopak povzbudí mimo jiné peristaltiku střev (tj. pohyb stěn střev, který slouží k posunování jejich obsahu jedním směrem a umožňuje tak vstřebávání potravy). Vliv pití kávy na vznik rakoviny v trávicím ústrojí nebyl prokázán. Když navíc vypijeme ke každému šálku skleničku vody, podpoříme tím zdravé odvodňování organismu = váhový úbytek. Důsledky pití kávy jsou nejednoznačné. Ukazuje se, že káva má spíše pozitivní vliv zejména na srdeční onemocnení. Káva obsahuje kofein, který stimuluje činnost nervové soustavy, odstraňuje únavu a zlepšuje po dobu několika hodin psychickou i fyzickou výkonnost - účinek nastává zhruba po půlhodině. Kromě energizujících účinků se pije káva také pro chuť a pro vytvoření příjemné atmosféry při chvilce oddechu či posezení. Výživová hodnota kávy je nepatrná, je možno ji konzumovat při redukční dietě.

MLÉKO

     Spotřebe mléka v ČR oproti Evropě je nižší průměrně o pět litrů na osobu ročně. Ve výživě zajišťují mléčné výrobky asi 70% přísunu vápníku. Vápník je do kostí ukládán díky vitaminům A a D, které jsou v mléce také obsaženy, a má vliv na kostní hmotu. Vysoká kostní hmota v dospívání chrání před osteoporózou, která se u člověka projevujeaž kolem šedesáti let.

Mléko má kromě vápniku ideální poměr fosfátů a hořčíku, což je důležitá kombinace pro správný vývoj kostry.

Mléko je odborníky považováno za pomocníka i při hubnutí, kde vápník příznivě působí na hmotnost. Při pití mléka nehrozí zvýšené ukládání tuků, protože vápník příznivě zasahuje do tvorby tukové tkáně.

Pití mléka není vhodné pouze pro osoby s alergii na mléčnou bílkovinu či pro osoby s nesnášenlivosti mléčného cukru.

Energetický obsah sklenice polotučného mléka odpovídá energetickému obsahu poloviny jablka.

VODA

     Dospělý člověk denně v průměru vyloučí asi 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním i kůží. V extrémně horkých dnech nebo při velké fyzické zátěži může potřeba tekutin dosáhnout až hranice 4 litrů. Asi třetina litru nové vody se denně vytvoří v těle metabolickou činností. Vodu vázanou v potravě přijmeme asi 900 ml. To znamená, že zbytek (asi 1,5 - litru) je třeba tělu dodat přímo ve formě tekutin. Při nedostatku tekutin (dehydrataci), ktrý se častěji vyskytuje u malých dětí a starých lidí, mohou nastat potíže začínající bolestmi hlavy, únavou, které mohou při dlouhodobém nedostatku způsobit i vážné zdravotní komplikace. Dlouhodobým nadbytkem tekutin dochází k přetěžování ledvin a srdce.

    Voda před jídlem utiší první nápor hladu a pomáhá nám do značné míry nastartovat spalování tuků.

ČAJ

     Máme na něco chuť, i když jsme právě před chvílí dojedli? Zde nám může pomoci čaj (zelený, černý …). Za všemi pocity hladu a neodolatelných chutí se z 80 % skrývá pouhá žízeň. Čaj obsahuje hořčiny, které trávicí trakt zklidňují. Jeho účinek zvýšíme, když ho budeme pít horký a po malých doušcích.

ZELENÝ ČAJ

     Látky obsažené v zeleném čaji dokáží tělo stimulovat tak, že si z přijímané potravy vezme pouze potřebné množství tuku. Účinně napomáhá trávicímu traktu lépe zhodnotit obtížně stravitelné potraviny. Dokáže nahradit hořké žaludeční kapky a díky absenci alkoholu je mnohem zdravější volbou. Zelený čaj zpomaluje rozpouštění cukru v krvi, snižuje hladinu krevních tuků, všeobecně zlepšuje trávení a redukuje pocit hladu.                         Polyfenoly ze zeleného čaje snižují tukové zásoby. Zelený čaj dokáže zvyšovat výkonnost mozku, má pozitivní vliv na nervový systém, trávení, odbourávání škodlivých látek (detoxikaci) a usazenin lidského těla a způsobuje lepší prokrvení tkání. Na rozdíl od kávy kofein v zeleném čaji není absorbován hned na počátku žaludeční sliznicí, ale z větší části teprve ve střevě - trávicím procesem, protože je vázán na polyfenoly (třísloviny) a nikoliv na draslík, jako v kávě. Třísloviny zajišťují zpoždění vstřebávání kofejnu. Působí déle a jemněji, i když je jinak po chemické stránce naprosto identický s kofeinem obsaženým v kávě. Působí povzbuzujícím způsobem více než hodinu.

ALKOHOL

     Po alkoholu se tloustne. Není to jenom proto, že má hodně kalorií, ale jsou v něm obsaženy uhlohydráty, které musí tělo spálit ihned - nic z toho, co k alkoholu sníme se nemůže spalovat zároveň a musí čekat = zamíří si to rovnou do tukových zásob. Oblíbená místa ukládaní těchto nespálených kalorií jsou na břiše, bocích a stehnech. Alkohol pijme s mírou a nepřekračujme množství 2 sklenek za den (á = 140 kcal).

JÍDLO - JAKO ZVYK

     Pokud jsme zvyklí obědvat přesně ve 12 hodin a už nám kručí v břiše, přemožme se a posuňme oběd třeba o půl hodiny (také u snídaních a večeřích). Někdy jíme totiž pouze ze zvyku. Psychologové přišli na to, že když se nám podaří prolomit zaběhnuté koleje, sníme daleko méně.

VLÁKNINY

     Při pravidelné peristaltice střev funguje dobře i látková výměna. Tomu prokazatelně napomáhají vlákniny. Rostlinná vláknina brání vstřebávání ostatních živin, ale sama má sytící efekt, kterého se využívá při léčbě obezity. Vláknina v potravě snižuje kontakt karcinogenů se střevní stěnou, podporuje růst bakterií a trávení.

Jsou v celozrnném chlebu, neloupané rýži, celozrnných těstovinách, salátu, zelenině, luštěninách, ovoci … a současně dbáme o dostatečný příjem tekutin.

Dle zjištění Světové zdravotnické organizace je pro člověka optimální příjem 20 až 35 gramů vlákniny na den (v ČR je aktuálně necelých 15 gramů na osobu). Denní dávku tak dodržíme například konzumací dvou celozrnných rohlíků, jedné papriky, dvou žitných celozrnných chlebů a dvou jablek.

Pokud se ale rozhodneme změnit skladbu stravy, provádíme to postupně. V opačném případě bychom se mohli dočkat nepříjemných zažívacích potíží, které náhlý přísun vlákniny provází: pocitu plnosti, nadýmání a bolestí břicha.

TĚSTOVINY

    Kladem těstovin je, že mají málo tuku, ale dost bílkovin a sacharidů, které pro nás představují zdroj energie. 100 gramů těstovin představuje 1450-1500 kj, tj. kolem 350 kcal. Na vitaminy bohaté nejsou: nejvíce je zastoupena skupina B a pak menší množství vitaminů A, E, D. Za kvalitnější se považují těstoviny celozrné, které mají kromě vlákniny i víc minerálních látek - u hořčíku, železa, fosforu, zinku a manganu je to dvojnásobek ve srovnání s těstovinami standardními. Kdo usiluje o vyváženou stravu, tomu stačí 2 vrchovaté lžíce vařených těstovin na pokrytí denní dávky sacharidů. Zvláště vegetariáni by se neměli vyhýbat celozrným těstovinám, protože jsou cenným zdrojem vlákniny, sacharidů a vitaminů B.

VŮNĚ

     Dietologové na základě výzkumu potvrdili, že centrum pocitu nasycenosti v našem mozku výrazně uklidňuje vůně zeleného jablka, máty a banánu = snižují chuť k jídlu.

ROMANTIKA

     Je ověřeno, že při jasném osvětlení snědí jak ženy, tak i muži 2x tolik, než za mihotavého světla svíček. Jemné osvětlení vyvolává pocit uvolnění a člověk jí pomaleji. Tím se zasytí rychleji a dlouhodoběji.

CHLAD

     Chladnější prostředí přispívá k udržení štíhlosti naši postavy. Jakmile je v místnosti větší zima, musí se tělo namáhat, aby udrželo svou obvyklou tělesnou teplotu 37 stupňů Celsia. Tím spálí určité množství kalorií, což funguje i ve spánku = v noci spěme pokud možno při otevřeném okně.

OMÁČKY

     Pokud si chceme udržet postavu a máme rádi husté omáčky – nezahušťujeme je moukou, nýbrž jogurtem. Viditelný tuk se dá z povrchu omáček lehce odebrat.

SŮL

     Se solí v jídle pracujeme opatrně. Potřebujeme sůl pro správné fungování organismu, její nadbytek nám však může spíš uškodit. Způsobuje například zvýšený krevní tlak. V potravinách přijímáme sůl velice často, aniž bychom odhalili slanou chuť. Sůl totiž obsahují i základní potraviny jako jsou chléb, mléko, vejce či luštěniny. Množství soli přijaté touto cestou našemu tělu zcela dostačuje. Není proto nutné pokrmy dosolovat. Chuť se snažíme zvýraznit dostupnými bylinkami - kořením. Následky nadměrné konzumace soli mohou být různé, ale nejčastěji se vyskytují edémy, celulitida, artróza, artritida, dna a v neposlední řadě také tvorba ledvinových a žlučníkových kamenů.

CUKR

        Stojí hned za tuky jako energeticky nejvydatnější živina. Dodává nám tzv. prázdné kalorie - energii, kterou vyčerpáme velmi rychle a často se její nadbytek ukládá jako zásoba v našem těle. Na obalech potravin zjistíme množství cukrů pod pojmem "sacharidy". Ty jsou však jednoduché a složené. Zatímco ty složené tělu prospívají, ty jednoduché se rychle vstřebají. Proto těm jednoduchým, označováným na obalech jako "cukry", bychom se měli vyhnout. Konzumujeme tedy takové potraviny, v nichž je podíl cukrů z celkového množství sacharidů co nejnižší.

        Cukr je skoro ve všech potravinách - nejen v čokoládě, ale také v pečivu nebo v luštěninách. Nepřítelem nižší váhy není cukr (sacharid) sám o sobě, ale jeho kombinace s tuky. Kostka cukru má 115 kilojoulů - jako menší mrkev. Problém je v tom, že sám cukr nám rozhoupe hladinu cukru v krvi a navíc za chvíli dostaneme přímo neúměrný hlad. Gram cukru obsahuje téměř 17 kilojoulů (16,74 kJ/g nebo 4 kcal/g) stejně jako gram bílkovin. V krvi máme určitou hladinu glukozy (jednoduchý sacharid neboli hroznový a ovocný cukr). Pokud je jí víc, ukládá se do buněk jako okamžitá zásoba energie. Pokud organismus nepotřebuje energii hned, ukládá si ji do zásoby jako glikogen v játrech a svalech - maximálně však 500 až 700 gramů. Máme-li v krvi glukózy víc, tvoří tukové zásoby.

        Při zátěži (cvičení ...) si tělo bere energii nejdřív z cukrů a až po nekolika desítkách minut těží ze zásob tukových. Proto nejíme hned po cvičení, abychom tělu nenarušovali metabolický proces spalování.  Pomocníkem pro lepší spalování tuků jsou přípravky a nápoje s kofejnem, které je potřeba vypít či spolknout hodinu před cvičením . Bez cvičení však efekt nemají.

          Když je nám po cvičení špatně z vyčerpání, dáme si třeba čtvereček čokolády. Nebo-li, jedna káva s cukrem nám hubnutí zaručeně nezhatí.

NASYCENÉ MASTNÉ KYSELINY

        Převažují v tucích živočišného původu. Tento typ mastných kyselin zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, a tím i riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Proto se musíme snažit, aby hlavní podíl tuků v naší potravě tvořili tuky z ryb a rostlinných olejů, tedy nenasycené mastné kyseliny. Dávame přednost libovému masu (drůbeží, vepřové). Mléčné výrobky volíme polotučné a pečivo raději čerstvé než trvanlivé.

KOŘENÍ

     Bez ostrého koření (chilli papričky, feferonky, tabasco, česnek, zázvor…) běží naše látková výměna na tzv. úsporný režim. Při jeho použití naše tělo spotřebuje mnohem více kalorií a tím dochází i k intenzivnímu spalováni tuku (dráždí zakončení tepločivných nervů, upravuje vylučování kyseliny solné a žaludečních šťáv v žaludku a příznivě ovlivňuje peristaltiku střev).

OSTRÉ CHILI (kajenský pepř)

    Chilli za svoji pálivost vděčí látce kapsaicin. Míra ostrosti je přitom určována pomocí tzv. Scovilleovy stupnice (0–15), kdy je vyhodnocován obsah právě kapsaicinu. Říká se, že čím menší a drobnější papričky jsou, tím vyššího stupně pálivosti na stupnici dosahují.

Kromě toho, že kapsaicin v těle působí protizánětlivě a dezinfekčně, má také termogenní účinky. Vlivem na produkci tepla v organismu spouští procesy, které napomáhají spalování tuků, zvláště v oblasti břicha.

SKOŘICE

    Působení skořice během redukce váhy je založeno na její schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi. Bylo prokázáno, že skořice snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků druhého typu až o 29 procent a hladinu cholesterolu pak až o 26 procent.

Zároveň skořice blahodárně působí na zvýšení mozkové aktivity, zmírňuje nervozitu a zlepšuje paměť.

Skořice se v redukčním programu výborně hodí k okořenění orientálních pokrmů a zeleniny, případně do kávy a čaje.

VANILKA

    Plody této orchideje obsahují více než dvě stě padesát přirozených komponentů, které vytvářejí její charakteristickou chuť a vůni, již se doposud nepodařilo ani intenzivními výzkumy vyrobit uměle. V minulosti se používala v oficiálním lékařství a prokazatelně funguje na povzbuzení srdeční činnosti a vzpružení organismu. Pozitivně působí i na nervovou soustavu a pomáhá při únavě.

V rámci redukčního režimu můžeme vanilkou dochutit kávu, bílý jogurt či lehký tvarohový dezert. V Asii ji kuchaři často používají do marinád, salátů či dresinku.

ANÝZ

    V našem těle také působí antisepticky, povzbuzuje trávicí systém a pomáhá předcházet nadýmání a křečím. Jeho sladce kořeněná vůně je vyhledávaná nejen v kosmetice, ale také v kuchyni.

Anýz je typický pro určitý druh cukrovinek. V redukční dietě s ním však můžeme dochutit zeleninové či houbové pokrmy, ryby či domácí chléb.

Kladně působí také na naši psychiku. Vedle uvolnění přináší i euforické pocity, jelikož aktivuje parasympatický nervový systém (tedy nervový systém, který nepodléhá naší vůli).

Zázvor

    Zázvor dokáže silně prohřát a prokrvit celý organismus, čímž aktivuje cévní a srdeční systém. Díky tomu snižuje hladinu cholesterolu, podporuje odbourání tuku a pomáhá při nevolnostech všeho druhu.

Zázvor je výborný v čaji i sladkém pečivu.

SLANÉ + SLADKÉ

     Svíčková s brusinkami, kuřecí s broskví (ananasem) … To jsou kombinace slaného a sladkého, které mohou vybudit chuťové buňky a způsobit, že nás začne honit mlsná. Takovým jídlům se raději vyhneme. 
 

JABLEČNÝ OCET

    Je znám výrazným antibakteriálním a dezinfekčním účinkem. Zvyšuje kyselost v trávicím traktu a tak dochází k postupnému úbytku hnilobných bakterií, které produkují do organismu toxiny. Jeho užíváním dochází k přirozené detoxikaci. Zároveň pozitivně ovlivňuje vyměšování i stav pleti. Posiluje imunitu a užíváme ho jako podpůrný prostředek při redukci váhy.

 
SPÁNEK
 
    U lidí, kteří obvykle spí jen zhruba pět hodin denně, je o 15 procent menší pravděpodobnost, že se jim bude tvořit v těle dostatek leptinu – hormonu, který navozuje pocit sytosti a reguluje ukládání tuků. Je tak více pravděpodobné, že s nedostatkem spánku se objeví i větší chutě a přibývání na váze.
    Je dokázáno, že ve spaní se hubne. 8 hodin spánku je uznávaný průměr u člověka. Dospělému postačuje 7 hodin, seniorům pouhých 6 a dětem minimálně 8 hodin spánku. Během spánku plní důležitou funkci růstový hormon. Ten ziskává energii z tělných zásob a tím spaluje přebytečný tuk. Abychom tuto teorii potvrdili, jíme naposledy mezi 17. a 18. hodinou, a to jen lehká jídla s dostatkem bílkovin (např. kuřecí maso + zeleninový salát ...). Spořádáme-li těsně před spaním něco tučného či sladkého, můžeme na udržení naši váhy rovnou zapomenout. Je potvrzeno, že kdo spí denně průměrně 7 hodin, přibírá na váze méně než ten, jež spí pouze 5 hodin. Rozdíl 2 hodin denně dělá během deseti let až 0,7 kg tělesné váhy a vzniká o 15 procent větší riziko nadváhy.
        Když spíme, spallujeme o něco méně energie než normálně během dne, prože se organismus dostává do úsporného klidového režimu. Spánek bez oděvů - a ideálně i v chladnějším prostředí - je jedním z mála mechanismů, jak energetický výdej v době spánku zvýšit. Nahý spánek přispívá k tomu, že se "ve své kůži" cítíme lépe a s tím i stoupá naše sebevědomí. Ono nakonec zas tak nezáleží na tom, kolik centimetrů máme v pase a kolik kilo na váze. Mnohem důležitější je, jak své tělo vnímáme.
     Lidé, kteří málo spí, mají podle lékařských výsledků také vyšší systolický krevní tlak. Normální hodnota by se měla pohybovat kolem 120, u nespavců však může stoupat až přes 132, za což může zvýšená hladina stresového hormonu, způsobená právě nedostatečným odpočinkem.
    Především u mužů, kteří dlouhodobě málo spí, je až dvakrát větší riziko projevu cukrovky, a to bez ohledu na věk nebo úroveň tělesné aktivity.
    Podle nejnovějších testů prováděných na zvířatech stačí i tři dny s nedostatkem spánku k tomu, aby došlo k vážnému poškození nebo naprostému zničení některých mozkových buněk.
    Bez dostatku spánku není lidský mozek schopen dostatečně odstraňovat nebezpečné látky a některé proteiny, které jsou zodpovědné za rozvoj Alzheimerovy choroby a demence.
 
 
BŘIŠNÍ SVALY
     Cvičíme denně – položíme se na záda, pokrčíme nohy v kolenou a ruce (obě nebo jednu) dáme pod hlavu. Pozvedneme trup - v této poloze vydržíme několik nádechů a výdechů, pak si zpět lehneme na podložku. Tento cvik opakujeme 10x.